Z Malé na Velkou Ameriku

Pokud rádi chodíte nejen po hradech, ale i po lese, můžete po prohlídce hradu Karlštejn vyrazit na dva nejznámější české lomy – Malou a Velkou Ameriku. Tento typ na výlet je určen pouze pro pěší, protože k Malé Americe se nedá dojet autem.

Před I. hradní bránou se dáte doleva lesní pěšinou dolů až na hlavní silnici. Na silnici se dáte doprava, opustíte městys Karlštejn a po cca 200 metrech za cedulí "Karlštejn" se dáte doleva na lesní, částečně dlážděnou pěšinu nahoru k Dubu sedmi bratří. Tam najdete rozcestník a k Malé Americe dojdete po žluté turistické značce. Za rozcestníkem u Sedmi bratří se dáte doleva a po cca 100 metrech odbočíte z hlavní cesty doprava na lesní pěšinu. Ta Vás lesem dovede na další rozcestí, kde se dáte doprava a po cca 100 metrech doleva do lesa. Pak už jen pořád rovně a jste u Malé Ameriky.

Z Malé Ameriky budete pokračovat po žluté značce přes lom Politických věžňů, kterému se říka také říká Mexiko, až k nejznámějšímu českému lomu Velká Amerika.

Na rozcestníku u Malé Ameriky je uvedeno, že k lomu Politických věznů je to 0,5 km, ale je to asi 1,5 km.

Cesta Vám na Malou Ameriku zabere cca 40 minut, z Malé na Velkou Ameriku dalších cca 30 minut, a zpět na Karlštejn asi 45 minut. Pozor: Zpět na Karlštejn jdete po frekventované silnici až do Mořiny a pak dle ukazatelů do Karlštejna.

Z Mořiny je možné využit také autobusové spojení do Prahy na Zličín.